İçerik Pazarlaması

Related Post

  • No related post.

Merhaba, ilk yazımda uzun zamandır yazmak isteyip de yazmaya hep üşendiğim bir konudan bahsetmek istiyorum.
E-Ticarette hep geleneksel pazarlama yöntemleri ile hareket ettiniz, ama dijital pazarlama da bir çok etken vardır. Bunlardan en önemlisi de potansiyel müşteriniz dokunmadığı, hissetmediği bir ürünü neden alsın?

İçerik Pazarlama Nedir?
İnsanlara faydalı veya çekici içerikleri sunarak bir ürün/hizmetin tanıtılmasıdır.
Bir nevi içerik pazarlama reklam ile müşteri kazanmak değil, potansiyel müşterinize öncelikle reklamınızı satmaktır. Bir görsel, bir müzik, bir video veya yazı.. hiç fark etmez. Bir şekilde insanların hayatına dokunan içerik yayınlayıp bu yayından ticari bir dönüşüm beklemeye içerik pazarlama deniyor.

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?
Kaba-taslak içerik pazarlamanın ne olduğunu anladığımızı düşünerek yazımıza devam ediyoruz.

1- Sitenizi analiz ettiği iddia eden sitelere güvenmek!
Daha önceden de seo amaçlı bir çok içerik yazısı yazdım. Blogunuzda bir tanıtım yazısı yazacaksınız gelen teklifler şöyle olabilir;
*Fiyatınız alexa sıralamasındaki durumunuz için biraz fazla.
*Bir bir kaç blog sitesine tanıtım yazısı yazdırıyoruz onların semalt sıralaması y, sizinki x olduğu için şu parayı verebiliriz.
*Ayda 50.000 ziyaretçisi olan siteye x TL veriyoruz, sizin aylık ziyaretçiniz 20.000 size z TL verebiliriz.

Bu arkadaşlar genellikle bazı forumlarda seo yaptığını iddia eden, Sanki amaçları içerik pazarlama değil de kiminki daha büyük yarışı gibi.

2- Backlink Almak İçin Gelişi Güzel Yazılar Yazmak Doğru mu?

SEO hizmeti veren bazı danışmanlar, arama motorlarında hedefledikleri anahtar kelimelerde üst sıraya çıkmak için başka sitelerde yayınlatmak üzere içerik yazmayı tercih ediyorlar. Bilirsiniz, bu yazıların içerisinde çeşitli anahtar kelimelere eklenmiş backlinkler (anchor text) vardır. Yöntemde yanlışlık yok fakat yöntemin uygulanma şeklinde hatalar var.

Bir SEO uzmanı olarak yazarlık konusunda iddialı değilseniz, işin bu kısmını uzmanına bırakmanız gerekir. Aksi durumda yazdığınız yazıyı kimsenin okumayacağını, ilk paragraftan sonra sayfayı terk edeceğini biliyor olmalısınız.

“Ben, içerisine anchor texti koyduktan sonra ziyaretçi okusa ne fark eder, okumasa ne fark eder. Google amca görüyor ya o bana yeter?” Diyorsanız ve yanlış anlamazsanız size mesleğiniz hakkında küçük bir ipucu vereyim:

Tanıtım yazılarında paylaşılan backlinklerin kalitesini belirleyen tek faktör ilgili sitenin domain otoritesi değildir. Hayır hayır, o yapay zekasına güvendiğiniz ölçüm araçlarında yüksek skorlar görmeniz de yeterli değildir. Bunların önemsiz olduğunu iddia etmiyorum. Yeterli değil diyorum, dikkat edin! 

Leave a Comment