Kişisel Gelişim İçin; Kaçmak

“Yahu nerelerdesin sen?” diyenler olacaktır. Malum, uzun zaman oldu yazmayalı. İlk bu soruya cevap vermek istiyorum:

-Kaçıyordum!

Evet, her zaman yaptığım gibi, düzenin gerektirdiği(!) ama benim istemediğim bir takım sorumluluklardan kaçıyordum. Ya da kendimi geliştiriyordum mu demeliydim? Nasıl olduğundan bahsedeceğim. Dikkatli okuyanlar için burada yeni ve etkili bir hayat görüşü yatıyor olabilir. Görüş tabii, dayatma değil. Yapacak bir şey yok, demektense şıkları görmeyi yeğlerim. Bu yazıda da amacım, kişisel gelişimin B şıkkını göstermek.

Kaçmak İnsanı Nasıl Geliştirir?

Kaçmanın güzel yanı nedir biliyor musunuz?

Yanıt, yeni yollar keşfetmek.

Yeni yollar keşfetmenin güzel yanı ise gideceğin yolu seçebilme lüksüne sahip olmaktır.

Felsefeyi veya tıraşı kesip açıklıyorum:

İçinde bulunduğumuz düzenin bir takım gereklilikleri var. Bunlar genellikle bize toplum öğretisi olarak kodlandı. Akademik başarı, iş hayatında rahat etmemizi sağlayacaktı. Ekonomik özgürlük ve daha insani şartlar altında yaşamak için belirli üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olabilme durumunu iyice kutsallaştırdık.

Kaçanlarımız hariç tabii!

İlkokulda/ortaokulda liseye geçiş sınavına harıl harıl çalışan arkadaşlarım vardı. Kendim için çalışkan demek istemiyorum, notları yüksek bir öğrenci olarak aynı performans benden de bekleniyordu.

Çevremin bu beklentisini karşılamak benim için imkansız görünüyordu. Hafta içi okula gittiğim yetmiyormuş gibi, hafta sonları da dershaneye gitmek mi? Deli saçması! Birileriyle etkileşimde olmak yerine saatlerce odaya kapanıp ders çalışmak mı? Bu bir çılgınlık! Gerçekten halen daha aklım almıyor. Gençler buna nasıl katlanıyorlar?

Nitekim ben düzenin dayattığı bu yükten kaçmayı tercih ettim.

Dershaneye gitmek yerine evde resim çizdim.
Elektronik eşyalardan küçük icatlar yaptım.
Odama ses sistemi yaptım.
Balık tuttum.
Kompozisyonlar yazdım.
Blog siteleri kurdum.
Şiirler, denemeler yazdım.
Bol bol flört ettim, yeni insanlar tanıdım.
Anlayacağınız, liseye geçiş sınavına hazırlanan arkadaşlarım gibi ben de zamanımı değerlendirmeye çalışıyordum. Onlar için zamanı iyi değerlendirmenin yolu, geleceğe yatırım yapmaktı. Benim için de zamanı en iyi değerlendirmenin yolu, hazları ertelemeden yaşamaktı. Yukarıda maddelerle belirttiğim aktivitelerimin tamamı benim için iyi birer hazdı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir