Yeni Güncelleme ile H1 Başlığının Önemi Artmıştır!

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere seo ile alakalı bazı bilgiler vereceğim.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz mart ayında Google‘nin yeni bir güncellemesi oldu. Bu güncellemeden etkilenmeyen site kalmadı desek doğru olur. Bizzat ilgilendiğim birçok site de epey yara aldı diyebiliriz. Hit değerlerimiz epey düştü. Elbette bunun bir çok nedeni mevcut. Şimdi biraz bunu inceleyelim.

Neden H Etiketleri Kullanmalıyız?

Edindiğimiz bilgilere ve tecrübelere göre güncellemeyle birlikte düşüş yaşayan sitelerdeki eksiklerin en önemlilerinden birisi h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 başlıklarının olmamasıydı. Elbette tüm siteler için demiyoruz fakat güncellemeden olumsuz etkilenen çoğu site için durum bu şekilde diyebiliriz. Aslında h1,h2,h3… başlıkları önceden de önemliydi fakat asıl önemi şimdi meydana çıktı desek doğru olur. Son yapılan güncellemeyle birlikte tepede olan sitelere göz gezdirdiğimizde hemen hemen hepsinde h2 başlığının mevcut olduğunu görüyoruz. Sadece h2 değil diğer tüm h başlıklarını güzel şekilde sitelerine eklemişler. Haliyle bu küçük ama büyük dokunuşları sitelerini Google tepeye çıkarttı diyebiliriz.

Bu yüzden sizler de lütfen her yazınızda h2, h3 başlığı kullanmaya çalışın. H1 başlığına yazı içinde gerek yok çünkü zaten yazının başlığı otomatikman h1 etiketi içerisinde oluyor. Daha doğrusu wordpress, blogger vb. sistemler kullanıyorsanız bu otomatik oluyor. Ama kendi kodladığınız html tarzda siteler varsa manuel olarak etiket ayarlarını yapmanızda fayda var. Dediğimiz gibi yazılarınızda en azından 1 adet h2 ve h3 başlığı kullanmaya özen gösterin. Gerçekten uzun vadede etkisini görürsünüz. Özellikle bizim sitedeki yazılarda h2 h3 başlıklarına dikkat etmiyorduk fakat son zamanlarda en az 1 adet eklemeye çalışıyoruz.

H Etiketi ve Uzun Yazıyla İlk Sayfanız Hayırlı Olsun

Ayrıca h etkiketlerinin yanı sıra yazıların da uzun olmasına dikkat etmeye çalışınız. Mesela 1000 kelimelik kaliteli ve spam olmayan bir yazı düşünelim burada 2 tane h2 ve 3 tane h3 başlığı kullansanız yazınız ilerleyen dönemlerde ilk sayfaya çıkar. Hatta ilk 3’e bile girebilir. Bu bakımdan h etiketlerinin yanı sıra yazı uzunluğuna ve kalitesine de önem gösteriniz. Dediğimiz gibi yazınız kısa da olsa uzun da olsa en az 1 adet h2 başlığı kullanmaya özen gösteriniz ve alışkanlık haline getiriniz. Gerçekten olumlu sonuçlar alacağınıza inanıyoruz.

H1-H2-H3-H4-H5-H6 Başlıklarının Gösterimi

Şimdi h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 başlıklarının nasıl durduklarına göz atalım. Aşağıdan başlıkların boyutlarına bakabilirsiniz.

Burası h1 etiketi içine alınmıştır.

Burası h2 etiketi içine alınmıştır.

Burası h3 etiketi içine alınmıştır.

Burası h4 etiketi içine alınmıştır.

Burası h5 etiketi içine alınmıştır.
Burası h6 etiketi içine alınmıştır.

Gördüğünüz gibi başlıkların boyutları bu şekildedir. En büyüğü h1 olurken en küçüğü h6 etiketidir. Etiketleri <h1> </h1> veya <h2> </h2> şeklinde yapabilirsiniz. Örnek bir h1 başlığının kodlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 <h2>Burası örnek h2 başlığıdır</h2>

Peki bu başlıkları wordpress’de hızlı bir şekilde nasıl yapabiliriz şimdi sizlere onu gösterelim.

WordPress’de h1 Başlığı Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar wordpress’de h etiketi başlıkları yazı editörü içerisinde bulunan “Ortam Ekle” butonunun hemen altındaki “Paragraf” linkine basıldığında yapılır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Paragraf yazısına tıklayın sonrasında alt kısma başlık 1, başlık 2 vb. şeklinde seçenekler çıkacaktır. İşte oradaki başlık 1 <h1>, başlık 2 ise <h2> etiketi olmaktadır.

Yazıyı seçip bunlardan birine basarsanız o satırı komple seçtiğiniz başlık yapmış olursunuz. Eğer wordpress kullanıyorsanız bu şekilde başlıkları h1, h2 vb. olarak düzenleyebilirsiniz. Blogger sitelerde de aynı şekilde yazı yazma editörünün üst kısmında başlık ayarları mevcuttur onu da oradan yapabilirsiniz.

Son olarak şunu söyleyelim arkadaşlar. Büyük sitelere de baktığımızda yazılarında h2, h3 gibi başlıklar kullandığını görüyoruz. Bu yüzden sizde bazı yazılarınızda denemeler yapabilirsiniz. Eğer olumlu sonuçlar alırsanız tüm yazılarınızda kullanmaya başlarsınız. Fakat dediğimiz gibi araştırmalarımıza göre faydası var yinede siz kendiniz deneme yanılma yapmayı unutmayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir