Yerli Otomobil mi?

27.12.2019 tarihinde yerli otomobil adı ile TOGG birleşimi bir otomobil tanıttı. Tanıtım da Cumhurbaşkanının miting konuşmasından sonra Made in Turkey denildi ve cumhurbaşkanı düzelterek Made in Türkiye olarak düzeltti. Aracın lansmanı yapıldı ama araçlar çalıştırılmadı, sadece tasarım olarak gösterildi. Sosyal medyada da tasarım çalıntı diye haberler çıkmaya başladı. İtalyanlar yapmış vs. diyen haberler çıktı. Çok normal, çünkü Türk milleti o kadar kandırıldı ki, bundan önceki yerli otomobil Cadillac markasının kopyası çıkmıştı. Köprüler, yollar yaptık denilip yabancılara yaptırılıp geçmediğiniz köprünün yolun parası halka ödetilmişti. Ve daha bir çok şey…
Durum böyle olunca aralıksız vergi ödeyen bir kesimde, duruma artık daha ne kadar kandırılabiliriz düşüncesi ile yaklaşıyorlar. Yine kandırılıyormuyuz acaba diye sinirleniyorlar.

1- Tasarım çalıntı mı?

Tasarım çalıntı değil, çok benziyor ama değil, çünkü tasarımı italyan firma Pininrafina yaptı. Aşağıda ki görselde yaptıkları HK350s SUV modeli yine aynı firma yaptı. Çünkü ülkemizdeki Endüstriyel tasarım bölümlerinde elektrikli araç tasarlayabilecek çok fazla kişi yok. İçten yanmalı motorlu araç tasarlayabilecek kişiler bulabilirsiniz belki ama elektrikli araç tasarımı yapabilmek içinde hem elektrik mühendisi hem endüstriyel tasarım bilmeniz gerekiyor. Türkler de yapabilirdi diyen elbette olacaktır. Haklı, türklerde %100 yerli olabilmesi için bunu yapabilirdi ama bunun yapılması 10 yılı alırdı. Bu yüzden yapılan prototip italyanlara yaptırıldı. Yani tasarım çalıntı değil. Tasarımı Fiat!a yaptırsaydık, Fiat modellerinden birine benzeyecekti. Bunun önüne geçmek çok zor.

2 -Depoyu Fulle

30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Elektrikli araçlarda pilin ömrünü uzatmak için %80 doldurmak normal. Uzun yola çıkacaksanız %100 şarjla başlarsınız. buda yarım saatte %80 doluyorsa 1-1:30 saat arası da tam doluluk oranına ulaşacağını düşünüyorum.

Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek. Bu menzil hesaplamaları bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Ve araç boş olarak yapılır. Türkiye’de bu menzil düşünülerek yola çıkarsanız 4 kişilik bir aile eşyaları ile birlikte düşündüğünüzde 1/3 oranında menzili düşürün. 300 km, 220km’lere 200km’lere düşecek. Çünkü bizim yollarımız Amerika çöllerindeki gibi dümdüz yollar değil. Yokuş çıkıp, yokuş ineceksiniz. Araç içi ağırlıkla birlikte menzil düşecektir.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek. Elektrikli araçların hızlanmadı, tüm elektrikli araçlarda da olduğu gibi hızlanmaları içten yanmalı motorlara göre çok çok iyi. Şarj süresini yarım saat olarak düşündüğümüzde kısmen hızlı bir şarj.

Fabrika Kurulacak

Bana göre, TOGG öncülüğünde yapılan aracı düşündüğümüzde şu anda araca yerli diyemeyiz. Çünkü elektrikli araç üretebilecek bir fabrika, tek band üzerinde yapılamaz. bir vadi üzerinde bir çok fabrika kurulması gerekiyor. Aracın kasası ayrı fabrika, aracın motoru ayrı fabrika, aracın pili ayrı fabrika, aracın iç donanım parçaları ayrı bir fabrika, ıvız zıvır için ayrı fabrika derken bir çok aşamadan sonra montaj fabrikası. Bu fabrikalar kurulmadan yerli otomobilimiz var diyemeyiz. Bu fabrikalardan en az 2-3 tanesinin en önemlisi motor ve batarya fabrikalarının bizim üretmemiz gerekir.

Bana göre, şu anda elimizde bir prototip var ama ortada yerli otomobil yok. Otomobil markalarının prototip yapıp üretime geçmediği çok olmuştur. Ama onlar seri üretimde olan otomobilleri vardır. Haliyle kurulu fabrikaları var. Bizim elimizde otomobil üreten bir fabrika yok. Elimizde sadece yabancı firmaların montaj fabrikası var.
Fabrikalar kurulur, bazı parçalar üretime başlar, işte o zaman yerli otomobilimiz olur. Ortada bir otomobil var ama şu aşamada yerli değil.

[rl_gallery id="171"]

Fark etttiyseniz TOGG lansmanında hava şartları bahane edilerek test sürüşü yapılmadı. Üzeri kaplanmış bir aracı giderken gördük ama o giden araç TOGG’un yerli aracımıydı onu görmedik. Ben şu anda bu aracın gidebildiğine inanmııyorum. DEVRİM araçları gibi bir dönem daha yaşayabiliriz gibi kötü bir his var. Umarım hislerim beni yanıltır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir