Şen Yalnızlık

Sizinle birlikte yürüyorum ama sizden biri değilim.
Tarih boyunca insanlar bir topluma dahil olma isteği duymuştur.

Hiçbir devlet kaydı gördünüz mü? -Bir tane adam vardı, bizim toprakları fethetmeye çalıştı diye bir kayıt. Yok olması da imkansız. Gerçi Kara Murat hariç. Onu saymıyorum. O da Osman bey’in himayesinde görev yapıyordu. Gel gelelim ki, bireysellik insanların hırslarında da pek yoktur. Ben bireyselim diyen bir kişi bile bir süre sonra çevresine insanları toplamaya çalışır. Bireysel deyince aklıma Mevlana geliyor. Ama o da pek bireysel değildi. Insanları toplayıp dönüyordu galiba?
Hele bir de yalnızlık üzerine yazan. Yazar ve şairler var. İnsanın, -be orospu çocuğu yalnızlığı övüp, para karşılığı satıyorsun. Yalnızlık yalanını ticari gelire dönüştürüyorsun! Bahsi geçen yalnızlığı binlerce kişiye okutup yalnızlıktan eser bırakmıyorsun.! Nerde lan oradaki yalnızlık.?
Bu söylediklerime, yalnızlık paylaşımları da dahil.
Yalnızım deyip sizden oy istemeyeceğim. Çünkü sizden isteyebileceğim bir şey yok.
Çevremizdeki yalnızlığın özeti; sevişmek istiyorum. Ama istediğim kişi benimle sevişmek istemiyor. Ben gerçekten yalnızım diyebilen biri aslında Şanslı. Ama yalnızlığını bir tarafa bırakıp, sevişecek birini bulanlar daha şanslı.
Çoğu da yalnızlığını gelinlikle., damatlıkla veya gelinlikle süslüyor. Ama yalnızlık öyle bir şey mi?
Bir de oturup onu düşünmek lazım. Insan kendisini neden yalnız hisseder? Bu hissiyat üzerinden ilgi toplamak mı? 1.000 tane takipçisine bakın, yalnızım diyebilmek için mi? Bunların hepsi aslında. Belki de kafamızda olan bitenden bizim kurguladığımız olabilir.
Yalnızlık paylaşımları aslında. Belki de en ihtiyaç duyduğumuz anlarda yanımızda olmasını istediğimiz şeyler ya da kişiler olabilir. Öyle mi? Bilmiyorum. Ben hiç yalnız olamadım.
Hep şikayet ettiğim bir kalabalığın içindeydi.
Belki de bu yüzden de sizinle birlikte yürüyorum, lakin sizden biri değilim, düşüncem.
Yalnızlık, yalın’dan geliyor. Karmaşık olmayan, kolay anlaşılan, gösterişsiz, sade.
Peki öyle miyiz?
Gösterişsiz miyiz mesela?
Kolay mı anlaşılıyoruz?
Kolay mı anlaşılıyoruz?

Düşününce yalnız değilim de, sensizim diyebilirim. Sürekli aklımda olup olan ama sevişemediğim. Pastane rafındaki sade poğaça gibi. Sen olsan, sadelikten çıkıp, senli olacağım. Senli olunca da şenli olacağım.
Şen’in sözlük anlamı, yaşamaktan mutluluk duyduğunu davranışlarıyla gösteren, sevinçli, canlı, neşeli kimse.
Şenli-Benli olup, yaşamaktan mutlulul duyan neşeli kişiler olup, o sözlükteki kişi olalım.

( Daha sonra buraya bi şiir yazıcam. )

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir