Tornavida ile Zaman Makinası

Kaç yaşındaydım hatırlamıyorum bile, daha yeni okula başlamıştım. Daha o yaşlarda birşey icat edeceğimi düşünüyordum. Her şeyi tamir edeceğim diye içini açıyordum. Hatta bi gün evdeki televizyonun içini açıp, sadece çizgi filmden başka birşey izlenmemesi için bişi yapıcaktım. Ne yapacaktım hiç bi bilgim yok. Televizyonun içini açtıktan sonra oturup ağlamıştım geri nasıl takıcam diye.
Tüm oyuncaklarımı bozuyordum. Yani mahallede kimsede uzaktan kumandalı araba yoktu, bende vardı. Hatta böyle arabadan robot oluyordu. Hiç unutmadığım oyuncağım. Çünkü tüm arkadaşlarım onunla oynamak isterdi.
Oyuncak konusu açılınca, çok değişik bi yapıya sahibim. Daha eskisinde mahallede bildiğim kimsede bisiklet yoktu. Benim Sarı BMX bisikletim vardı. Ama ben bisikleti arkadaşıma verir, onun elindeki çubuk ucuna bağlanmış, tekerlekle oynardım. Her neyse işte…

Dediğim gibi tüm oyuncaklarımı bozardım, uzaktan kumandalı arabalar, elektronik el piyanosu, el atarisi vs. arkadaşlarımda olmayan oyuncakların hiç birisiyle oynamaz, bi tane tornavida, bi kaç tane demir su borusuyla bomba yapacağımı düşünürdüm.
Bir gün, uzaktan kumandalı arabamın içindeki motoru çıkarttım, piyanonun içini açtım, yeşil yeşil devreler var. Filmlerde gördüğüm bomba imha sahneleri resmen gözümün önünde… 6 yaşındayım ve bomba yapıyorum, daha bombayı yaptığımdan emin değilken, imha ediyorum.

Tabii içini açıp çıkarttığım motor, devre vs. ne varsa geri tamir ederim düşüncesiyle haraket ederken, beceremedim. Babadan yenecek fırçayı düşündükçe saatler ilerliyor. Beklenen an geldi,
bi elimde tornavida, diğer elimde saçma sapan elektronik parçalar. Baba işten geldi, hiç bozuntuya vermeden. “Bak, zaman makinesi yaptım.”
Babamın gözlerindeki saçma bakışı hatırlıyorum, “N’aptın olm sen” gibi bir şey söyledi sanırım, uzun zaman oldu. “Zaman makinesi”, dedim. Hiç unutmuyorum, babamın gülümsediğini.
Bu işlere de sabah başlamıştım, çok hızlı akşam olmuştu, mesela.

Bu da aslında eldeki imkansızlıklarla, kafanda bi hayalin varsa. “Bir bok olmuyor.”
Ama bi tornavida ile bi tebessüm yaratabilirsin.
Eğer sevdiğiniz insanların yüzlerinde bi tebessüm yaratıyorsanız, daha ne icat edebilirsin ki.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir